امتحان دین و زندگی درس ۱ و ۲ دهم براي رشته هاي علوم تجربي-رياضي و فيزيك-فني و حرفه اي-كاردانش

ساخت وبلاگ
چکیده : ۱ -  تفاوتهای های بین انسان و موجودات دیگر را بیان کنید . ۳نمره ۲_ اختلاف در هدف ناشی از............... با عنوان : امتحان دین و زندگی درس ۱ و ۲ دهم براي رشته هاي علوم تجربي-رياضي و فيزيك-فني و حرفه اي-كاردانش بخوانید :
۱ -  تفاوتهای های بین انسان و موجودات دیگر را بیان کنید . ۳نمره

۲_ اختلاف در هدف ناشی از.............. است و برنامه ریزی انسان باید دربرگیرنده اهداف اخروی و........... و به گونه ای تنظیم شود که اهداف............ اصل و هدف.......... تابع آن باشد. ۱ نمره

۳_ دو مورد از ویژگیهای اهداف پایان پذیر و دو مورد از ویژگیهای اهداف پایان ناپذیر را بیان کنید. ۲ نمره

۴_ افراد زیرک چه کسانی هستند؟ ۱ نمره

۵_  دو ویژگی خاص انسان را نام ببرید. ۱ نمره

۶_ چرا خودشناسی سودمندترین دانش هاست؟ ۱ نمره

۷_ هر یک از مثال های زیر بر کدام یک از سرمایه های وجود انسان دلالت دارند؟ ۱ نمره

 الف)هیچ چیز را مشاهده نکردم مگر اینکه خدا را قبل از آن و بعد از آن و با آن دیدم.

ب) انا هدیناه السبیل اما شاکرا و اما کفورا

۸_ موانع رسیدن به هدف را نام ببرید و سخن امام علی علیه السلام را در این مورد بیان کنید. ۱ نمره

۹_ پاسخ شیطان به اهل جهنم را بیان کنید. ۱ نمره

 جواب سوالات

جواب سوال۱

۱_انسان باید خود هدف از خلقت خود را بشناسد و آن را انتخاب کند و به سوی آن گام بردارد؛ گیاه به صورت طبیعی و حیوانات به صورت غریزی به سوی هدف خود حرکت می کنند. مثلاً دانه گندم به صورت طبیعی در جهت رسیدن به هدف نهایی خود یعنی تبدیل شدن به خوشه‌ای به ده ها دانه حرکت می کند و یا نهال کوچک خرما در مسیر رسیدن به نخلی تنومند پیش می‌رود.

۲_انسان دارای روحیه ای بی نهایت طلب است و عطش او در دستیابی به خواسته هایش نه تنها کم نمی شود٬ بلکه روز به روز افزون می‌گردد.او به دنبال چیزی است که هرگز پایان نمی پذیرد و تمام نمی شود.این انسان بی نهایت طلب٬ در زندگی خود همواره در حال انتخاب هدف است؛هدف هایی پایان ناپذیر و تمام نشدنی.در حالی که حیوانات و گیاهان هدف های محدود مادی دارند و هنگامی که به سرحدّی از رشد و کمال می رسند٬ متوقف می شوند؛ چنانکه گویی راهشان پایان یافته است.۳_انسان برخلاف حیوانات و گیاهان که استعداد های محدود مادی دارند٬ مجموعه ای فراوان از استعداد های مادی و معنوی است.به همین دلیل٬ به دنبال انتخاب هدف هایی است که از طریق آن استعداد های گوناگون خویش را به کمال برساند.

جواب سوال ۲:تفاوت نوع نگاه و اندیشه_دنيوي_اخروی_دنیوی

جواب سوال۳:برای مثال ویژگی های اهداف پایان پذیر۱_اگر کسی آنها را ‌به عنوان هدف اصلی برگزیندبرگزیند٬ ممکن است به مقداری از آن برسد.۲_پایان پذیر و پاسخگوی برخی از استعدادهای مادی

برای مثال ویژگی های اهداف پایان ناپذیر۱_اصل قرار گرفتن هدف های اخروی٬ مانع بهره مندی انسان از نعمت های دنیایی نمی شوند.۲_هدف های پایان ناپذیر همان هدف های اخروی هستند.

جواب سوال ۴:معمولا‌ً آدم های زیرک و هوشمند هدف های خود را به گونه ای انتخاب می کنند که به قول معروف((با یک تیر چند نشان بزنند)).یعنی این که هدف های اصلی را انتخاب می کنند که شامل هدف های فرعی هم می شود و به دو ویژگی انسان۱_متنوع بودن استعدادهای انسان۲-بی نهایت طلبی او توجه می کنند.افراد زیرک با انتخاب خدا به عنوان هدف اصلی خود هم از بهره های مادی زندگی استفاده می کنند و هم از آنجایی که تمام کار های دنیوی خود را در جهت رضای خدا انجام می دهند٬ جان و دل خود را به خداوند نزدیک تر می کنند و سرای آخرت خویش را نیز آباد می سازند.

جواب سوال ۵: ۱_متنوع بودن استعداد های انسان ۲-بی نهایت طلبی

 

6_ رشد و کمال انسان و در نتیجه رستگاری او فقط با گام برداشتن به سوی این هدف میسر می شود. اولین گام برای حرکت انسان در این مسیر٬ شناخت انسان است؛ یعنی شناخت سرمایه‌ها٬  توانایی‌ها و استعدادهای او و چگونگی به کارگیری این سرمایه ها و همچنین شناخت موانع حرکت انسان در مسیر تقرب به خداوند و نحوه مقابله یا اجتناب از این موانع.

۷_ سرشت خدا آشنا_ اراده و اختیار

۸_ نفس اماره و شیطان_ دشمن ترین دشمن تو٬ همان نفسی است که در درون توست.

۹_ خداوند به شما وعده حق داد؛ اما من به شما وعده ای دادم و خلاف آن عمل کردم. البته من بر شما تسلطی نداشتم؛ فقط شما را به گناه دعوت کردم. این خودتان بودید که دعوت مرا پذیرفتید. امروز خود را سرزنش کنید نه مرا. نه من می‌توانم به شما کمکی کنم و نه شما می توانید مرا نجات دهید.

...
نویسنده : بازدید : 3 تاريخ : جمعه 11 آبان 1397 ساعت: 2:08